Ölümsüz eserlerin ölümsüz yazarı:Rıfat Ilgaz 100 yaşında

Hababam sınıfı’nın yaratıcısı Rıfat Ilgaz doğumunun 100.yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.İlk etkinlik 1911 yılında doğduğu Kastamonu’nun Cide ilçesindeki evde başlayacakmış.Ben bu evi 2008 yılında gezmiştim ve günlüğümün 10.08.2008 tarihli sayfasına şu yazıyı yazmışım.

Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ev bir süre önce Cide Belediyesi tarafından Kültür Bakanlığı’ndan devralınmış ve aslına uygun olarak yeniden yapılmış. Ilgaz’ın doğduğu ev, geleneksel hale getirilen, bu yıl 11-13 Temmuz tarihleri arasında 13’üncüsü düzenlenen Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali’nde, “Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi” adıyla müze ev olarak ziyarete açıldı.

Ben de 26 Temmuzda bu müze evi ziyaret ettim.Evin giriş katının sağ tarafında değerli yazarımızın kitaplarının satışının yapıldığı küçük bir stand var.Yazarın bütün kitaplarının kütüphanemde bulunmasına ve hepsini okumuş olmama rağmen,biraz duygusal davranıp tekrar bir kaç kitap daha satın aldım.(Şimdi onları tekrar okuyorum).Bir duvarda içi tamamen kitap dolu raflar var.Oturup biraz kitap okumak isteyenler için ise üç beş tane masa konulmuş,hoş bir okuma ortamı yaratılmış (ama mutlaka daha pek çok şey yapılacaktır).

Girişte soldaki oda henüz boştu ama duvarlarda ünlü yazarın dostlarıyla çekilmiş fotoğrafları var.Zaten bütün odaların duvarları fotoğraflarla dolu.En çok hoşuma gidenlerde Cide’de deniz kenarında çekilmiş olan fotografları;hani kitaplarının arkasında da gördüklerimiz.Cideye girişten itibaren (Amasra yönünden sahilden gelmiştik) müze eve gelene kadar sahil boyunca hep o görüntüler gözümün önünde canlanmıştı.

Üst katta odalar yine fotoğraflarla dolu,boş kalan yerlerde kitap raflarıyla değerlendirilmiş.
Kitapları gördükçede şu şiirini hatırlamaktan kendimi alıkoyamadım.

KİTAPLAR

Üç odalı bir ev kiraladığım gün,
kurtulacak kitaplarım
merdiven altındaki şeker sandığından.
Belki de gün geçtikçe,
tabanında halı döşeli
bir kitaplığım olacak.
Benden söz açıldı mı
önce kitaplarımın sayısı söylenecek
sonra baremdeki derecem…
Bense her şeyden uzak,
kitaplarımın ortasında kendimi unutacağım!
Evde bulunmadığım günler
“Meşgul!” diyecek beni soranlara
güler yüzlü hizmetçim.
Başka bir gün masamın başında
en kalın kitabımı okur görünürken
bastıracak misafirlerim…
En yakın dostumun bile
dalgın dalgın bakıp yüzüne
ismini soracağım!
Çıkarırken gözlüğümü
eski mahalle arkadaşıma
“Nerede tanıştıktı,
yabancı gelmiyor yüzünüz?” diyeceğim;
dalgınlığım onları güldürmeyecek.
Sorarlarsa dünyanın gidişini
duvardaki büyük adam resimlerine bakarak
Eflâtun’dan satırlar okuyacağım.

Yarenlik adlı şiir kitabından 1943
Bütün Şiirleri 1927-1991(Çınar Yayınları)

Üst kattaki odalarda usta yazarın eşyalarıda sergilenmekte.Hatta o en çok sevdiğim fotograflarında üstünde olan montu bile…Çalışma masası,gözlüğü,dinlediği radyosu,çalışma masasının üzerinde bir öğrenci tarafından hazırlanmış dönem ödevi de var.Rıfat Ilgaz’la yapılmış bir söyleşi ödev olarak hazırlanmış ve dönemin en yüksek notu olan,10 puan almış.

Cide’ye isterseniz İnebolu tarafından gelin, isterseniz Amasra tarafından gelin.Deniz kenarındaki göbekten şehir içine giriyorsunuz.Aşağı yukarı beşyüz metre sonra sağda.Aslında bulunmaması imkansız ama,ben size bir şey tavsiye edeceğim.Amasra yönünden geliyorsanız eğer, beldeye girişte sahilde sağda küçücük bir bakkal var adı …Adını yazmıyorum bakkalı gördüğünüz zaman zaten adını siz çok iyi bileceksiniz;eğer üstadın eserlerini okumuşsanız.Şu anda o bakkal dükkanını işleten kişide, o unutulmaz kahraman kadının torunu.Bir kaç dakikanızı ayırıp içerideki beyle sohbet edin ve Rıfat Ilgazın evinin yerini ona sorun,size gururla adresi verecek.Eğer İnebolu tarafından geliyorsanız yine de önce buraya gelin aslında Rıfat Ilgaz’ın evini geçmiş olacaksınız ama bu tatlı sohbet için değer diye düşünüyorum.

Bir gün yolunuz bu yöreye düşerse,bu müze evi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin lütfen.Yetkililer ve Rıfat Ilgaz’ın ailesi üstlerine düşen görevi yerine getirmişler artık görev bizlere devr oldu.Bu kültür yuvasını yaşatmak için ziyaret etmemiz gerekiyor.

Bu günlerde usta yazarın bir kaç kitabını tekrar okuyorum bitirince sizlerle paylaşacağım.

Reklamlar
Bu yazı Arşiv:Gezi, Okuduklarım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Ölümsüz eserlerin ölümsüz yazarı:Rıfat Ilgaz 100 yaşında

 1. züleyha dedi ki:

  anladimki ben cokk tembelim …anneme cekmemisim , ayni kücük halam a benziyorum … bu yaz bol bol kitap alip getiricem ..cok özeniyorum sana masaallah , yine bir kitap daha , yine yeni bir yasam , yeni karakterler süper süper.. cok tesekkür ediyorum güzel yorumun icin , bu yil gercek anlamda baharcik tarafindan anneler günüm kutlandi , cokta abartti kafami sisirerek …bende kutlamak isterdim ama emin olamadik acikcasi , ozaman teyzecigimin anneler gününü kutluyorum … sevgilerimizle öpüyorum.

 2. nevzat çalıkuşu dedi ki:

  Rifat Ilgaz için bir yüzüncü yaş yazısı yazmayı çok istemiş, bir türlü yazamamıştım. Senin yazını okuyunca içim serinledi. Kalemine sağlık.. Nevzat Çalıkuşu.

 3. elmalı kurabiye dedi ki:

  Ender hanım,
  Rıfat Ilgaz’ın evini bu yıl resimlemiş,ama güzel bir taslak haxırlamak zor geldi diye yayınlamayı ertelemiştim,siz benim yerime yapmışsınız,siz de beni yüreklendirdiniz,en yakın zamanda o resimleri ele alayım.
  Bu arada nasılsınız,foruma uğramaz oldunuz,sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s