Türk Romanında Kurtuluş Savaşı- Mürşit Balabanlılar

Türk Romanında Kurtuluş Savaşı
Mürşit Balabanlılar
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayın Mürşit Balabanlılar kitabın sunuş bölümünde; milli mücadele dönemini konu alan yazılmış eserlerin yeterli olmadığını,yazılmış örnekleri toplu halde tanıtmak ve incelemek amacıyla bu kitabın hazırlandığını vurguluyor.

Kitapta konusu tamamen Milli Mücadele olan ya da önemli bölümünde Milli Mücadele fon olarak kullanılmış hemen hemen edebiyatımızın tüm romanları tanıtılıyor.
Önce romanların kısa bir özeti verilmiş sonra farklı yazarlar tarafından yapılan geniş kapsamlı eleştiriler yazılmış.
Kitapta ele alınan eserler şunlar;Halide Edip Adıvar’ın Türk’ün ateşle imtihanı,Ateşten gömlek,Vurun kahpeye adlı kitapları.Bu kitaplar Adnan Binyazar tarafından değerlendirilmiş.Peyami Safa’nın Sözde kızlar ve Biz İnsanlar adlı kitapları Mehmet H.Doğan tarafından,Y.Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban,Ankara ve Sodom ve Gomore’si Zeki Coşkun tarafından,Aka Gündüz’ün Dikmen Yıldızı, Uğur Kökden tarafından,Reşat Nuri Güntekin’in Yeşil Gece’si Fethi Naci tarafından,Mehmet Rauf’un Halas’ı Dr.Aytekin Yakar tarafından,Mithat Cemal Kuntay’ın Üç İstanbul’u Fethi Naci tarafından,Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanlar’ı,Esir Şehrin Mahpus’u,Yorgun Savaşçı’sı Tahir Abacı tarafından,İlhan Tarus’un Vatan Tutkusu,Varolmak,Hükümet Meydanı Behçet Çelik tarafından,Samim Kocagöz’ün Kalpaklılar,Doludizgin’i Konur Ertop tarafından,Tarık Buğra’nın Küçük Ağa,Küçük Ağa Ankara’dası Fethi Naci tarafından,Attila İlhan’ın Kurtlar Sofrası,Sırtlan Payı,Dersaadet’te Sabah Ezanları,Allahın Süngüleri Turgut Göğebakan tarafından,Hasan İzzettin Dinamo’nun Kutsal İsyan’ı Öner Yağcı tarafından,Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Sahnenin Dışındakiler’i Semih Gümüş tarafından,Talip Apaydın’ın Toz Duman İçinde,Vatan Dediler,Köylüler’i Emin Özdemir tarafından,İlhan Selçuk’un Yüzbaşı Selahattin’in Romanı Sadık Aslankara tarafından değerlendirilmiş.
Son otuz sayfaya yakın bir kısımda,”Yeni bir dönem,yeni bir milli mücadele” adı altında 80 ve sonrasındaki döneme yer verilmiş.
Ben başucu kitaplarımın arasına bu kitabıda ekledim,kitapta adı geçen çoğu romanı okumuştum ama şimdi onları tekrar kütüphanemdeki yerlerinden çıkarttım,bir kez daha bu oldukça faydalı kitapla birlikte okuyacağım.
Herkese tavsiye ediyorum,okunması gereken kitaplardan bir tanesi.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s