ST PAUL YOLU:Türkiye’nin ikinci uzun mesafe yürüyüş parkuru

Bu günlerde biraz yaptığım sporla ilgili kitaplar okumaya basladim; bunlardan bir tanesi Kate Clow’un “St.Paul Trail” adlı kitabı.

Sizlere kitabı anlatmadan önce Kate Clow hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Kate Clow (Kardelen Karlı);1947 yılında Ingiltere, Herts’de Ingiliz vatandaşı olarak doğmuş,1996 yılından bu yana Türk vatandaşıda olmuş.
Her zaman eski yollar Kate Clow’un dikkatini çekmiş.Manzara seyretmekten çok hoşlanırmış ve etrafını seyrederkende;buralarda eskiden seyahat etmiş olanları düşünür,onların neler yaptıklarını ,nerelere gittiklerini hep merak edermiş.
Türkiye’nin tarih bakımından ne kadar zengin olduğunu,Türkiyedeki her dağın kullanıma uygun geçit verdiğini ,yürüyüş boyunca etkileyici görüntülerin ,ormanların bulunduğunu tespit etmiş.
Bilgisayar,muhasebe,pazarlama ve en sonunda İstanbul Üniversitesinde Uluslararası İşletme eğitimi almış.Türkçe,Fransızca ve Ingilizce biliyor.
Tarihi yollara özel bir merakı varmış.Fransa,İngiltere,İspanya ve Türkiyedeki bazı eski yolları araştırmış.İşte bunlardan bir taneside şimdi sizlere anlatacağım St.Paul yolu.

Türkiye’nin ikinci uzun mesafe yürüyüş parkuru olan St.Paul yolu;Antalya’nın 10 km doğusundan Perge’den başlıyor,Yalvaçta (Eğirdir gölünün kuzey doğusu) bitiyor.Bir de ikinci bir yol daha var oda Antalya’nın 40 km doğusundan (Aspendos) başlıyor ve ilk yolla Adada mevkiinde buluşuyor.Bu rotanın toplamı 500km.Bu kitaptada bu 500km boyunca neler göreceksiniz,nerelerde konaklayabileceksiniz,parkurun başlangıcına nasıl ulaşacaksınız,yanınızda neler getirmeniz lazım,aklınıza gelen gelmeyen her türlü soruya cevabı bu kitapta bulabilirsiniz.Bu parkuru, elinizde St.Paul Trail kitabı ve GPS aletiniz varsa başarıyla tamamlayabilirsiniz.Kitapta tüm parkurun GPS kayıtları verilmiş durumda.
Kitapta ayrıca bölgedeki tarihi eserlerle ve bölge tarihi ile ilgili oldukça geniş bir bilgi verilmiş durumda.
Bölgenin florası,diğer canlıları ve iklimi ile ilgili detaylı bilgi öğrenmek istiyorsanız başka kaynaklara başvurmanıza gerek yok,bu kitapta tüm bu konularla ilgili bilgi var.
Hatta daha önce doğa yürüyüşü yapmadıysanız bile bu kitabı okuyarak ne tarz malzemeler kullanıldığını,parkur sonuna kadar nasıl hareket edilmesi gerektiğini bu kitaptan öğrenebiliyorsunuz.

Çok keyifle okunan bir kitap,bir de ekinde oldukça güzel hazırlanmış harita var.Ben haritayı çalışma masamın üzerine açtım,kitabıda adım adım haritadan takip ederek okudum.
Okumanızı tavsiye ederim.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s