Gavur Mahallesi-Mıgırdiç Margosyan


Kitabın altıncı sayfasında yazarın ” yazılarımda bizim oraları anlattım,gördüğüm ve yaşadığım gibi” diye başlayan bir yazısı var.Gerçektende yazdığı gibi doğduğu yer Diyarbakır’ı, (yöresel deyişle) Gavur mahallesini anlatarak başlıyor.Sohbet eder gibi,edebiyat yapma korkusu olmadan,sade bir dille.
Ailesini,akrabalarını,komşularını,ilk aşkını,yardımlaşmaları,yöresel yemekleri,kış hazırlıklarını,İstanbul’a göç etmelerini,gelenek ve göreneklerini onbir ayrı küçük öyküde anlatıyor ama bütün bir yazı okuyormuş gibi okuyorsunuz.
Her satırı hoş duygularla okunacak bir kitap ama şu cümle hiç aklımdan çıkmayacak.(Yazar küçük yaşta ailesi ile İstanbul’a göç eder).”Malez, pasta tadı vermeye başladı.Halil İbrahim’in tereyağlı pekmezli malezi çikolata soslu kremalı pasta tadı vermeye başladı”.(Malez:kavrulmuş un ve bir tas su ile hazırlanıp ,pişirilip üzerine eritilmiş tereyağı ve pekmez dökülerek hazırlanan bir yiyecekmiş).
Bu kitabı lütfen okuyunuz.

Yazar hakkında kısa bilgi:

Mıgırdiç Margosyan, 23 Aralık 1938’de Diyarbakır’ın Hançepek Mahallesi’nde (Gavur Mahallesi) doğdu. Ortaokuldan sonra İstanbul’a göç etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1966-1972 yılları arasındaSurp Haç Tıbrevank Lisesi’nde felsefe, psikoloji, edebiyat öğretmenliği ve okul müdürlüğü yaptı. Daha sonra öğretmenliği bırakarak ticarete atıldı.Edebi çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Öyküleri günlük Ermenice Marmara gazetesi’nde yayınlandı. Margosyan, Ermenice yazan yazarlaraverilen Eliz Kavukçuyan Vakfı Edebiyat Ödülü’nü (Paris-Fransa) 1988 yılında, “Mer Ayt Goğmerı” adlı öyküler derlemesiyle aldı. Daha sonra Dikris Aperen, adlı ikinci ermenice öykü kitabını yayınladı. Türkçe hikaye kitapları ise “Gavur Mahallesi, Söyle Margos Nerelisen, Biletimiz İstanbul’a kesildi” okurun büyük ilgisini çekti. M.M. Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde yayınlanan denemeleri ile, usta öykücülüğü yanında, bir söz ustası olduğunu kanıtladı.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s