Anılar/Şair Leyla Saz Hanım / 19. Yüzyılda Saray Haremi

Son senelerde piyasada Osmanlı İmparatorluğu’nu konu alan tarihi romanlar (çeviri olsun,Türk yazarların yazdıkları olsun) yok satıyor.Ve de kitaplar üzerinde uzun uzun tartışılıyor, acaba anlatılanlar doğrumu diye.
Bu kitap bir roman değil,bir anı aynı zamanda bir belgesel kitapta diyebiliriz.Çünkü yazarı;babası (Hekimbaşı İsmail Paşa) uzun süre sarayda hekim başılık yaptığı için,yaşantısının uzun bir kesimi (yirmi yılı) sarayda geçmiş,Sultan hanımlarla birlikte eğitim görmüş,her an saray yaşantısının içinde bulunmuş bir kişi.
Sarayda kaldığı dönemde Nikoğos Ağa ve Medeni Aziz Efendi’den aldığı dersler ile klasik Türk müziği konusunda kendini geliştirmiş ve bestekârlık yeteneğini ilerletmiş. İki yüze yakın bestesi vardır. Bostancı’daki köşkü yandığında çoğu şiiri ve hatıra defterleriyle birlikte bu notaların çoğu yanmış olsa da, kalan bestelerin çoğu bugün hâlâ dinlenmektedir.
”Yaslı gittim şen geldim” dizesi ile başlayan ünlü marşın ,”seni sevda çiçeğim tac-ı serim”,”nerdesin nerde acep ,gamla bıraktın”ve bunun gibi nice şarkıların bestekarı olan Şair Leyla Saz Hanım’ın anıları ile dolu bir kitap.
Dönemin yaşam tarzı en ince ayrıntılarına kadar anlatılmış.Harem dairesindeki yaşantı,döşenişi,sarayın bahçeleri,müzik ve dans dersleri,padişaha kahve servisi nasıl yapılır,saz alemleri,esirler nasıl satın alınır,Arap cariyeler,Haremağaları,Şehzadelerin eğitimi,haremce yapılan geziler,harem içinde yapılan alışverişler,sarayda ramazan,bayramlar ve düğünler anlatılan detaylardan bazıları.
Bu konular hakkında gerçekten çok iyi bilgiler ediniyorsunuz;Haremde yaşayan ve el üstünde tutulan bir kişinin gözüyle görerek…

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s