ABİDİN DİNO; Kısa Hayat Öyküm

Düşünce yanı ağır basan resimler yapmayı amaçlayan D Grubu kurucularından Abidin Dino,1913 yılında İstanbul’da doğmuş,12 yaşına kadar Cenevre’de yaşamış,I.Dünya savaşının ardından ailecek Türkiye’ye dönmüşler,eğitimi için Robert Koleji’ne başlayıp sanata karşı duyduğu yoğun ilgi nedeniyle bu okuldaki eğitimini yarım bırakmış.1934 de Sergay Yutkeviç’in davetlisi olarak Leningrat’a giderek dekoratör olarak çalışmalara başlamış.II.Dünya savaşının çıkmasıyla Leningrat’tan ayrılıp önce Londra daha sonrada Paris’e gidip çalışmalar yapmış.Paris’te, Pablo Picasso, Tristan Tzara, Andre Malraux ve Gertrude Stein gibi önemli sanatçılarla çalışma fırsatı bulmuş. 1941 yılında İstanbul’da Liman grubunu kurmuş.1943 yılında Güzin Dikel ile evlenmiş.
“Goal” adlı uzun metraj belgesel filmi, 1966 yılında British Academy tarafından Robert Flaherty Belgesel Ödülü’ne layık görülmüş. Dino, 1979 yılında Fransız Plastik Sanatlar Birliği’nin Onursal Başkanlığına seçilmiş.
Bu kitapta bütün bu yukarıda yazdığım ve aktaramadığım daha bir çok bilgiyi bulacaksınız.
Kitabın bir bölümü Abidin Dino’nun çocukluğunu ve ailesini anlatıyor,bir bölümü ise 1990 yılında Paris’te Abidin Dino’nun dostu ozan Andre Velter tarafından France Culture Radyosu için yapılmış olan söyleşinin eksiksiz çevirisiymiş.
Türkiye’de ve diğer birçok ülkede kişisel ve karma sergiler açan Dino, 1993 yılında Paris’te kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s