Çivi Çiviyi Söker/Muazzez İlmiye Çığ Kitabı-Serhat Öztürk


Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın nehir söyleşi serisindeki kitapları çok beğenerek,elimden bırakamadan okuyorum.Bu serideki kitaplar okadar başarılı bir şekilde hazırlanmışki,kendimi sanki gerçekten o sohbetin içindeymiş gibi hissediyorum.Böylesine aydınlık kişilerin sohbetlerini okuyarak mutlu oluyorum.

Az önce bu seriden bir kitabı daha bitirdim.Sizlerle paylaşmak istiyorum ve bu kitabı lütfen okuyunuz.Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ı anlatan sayın Serhat Öztürk’ün “Çivi çiviyi söker” adlı kitabı.

Fakülteye kayıt sırasında, okumak istediği bölüm olan Fransızca bölümünün çok kalabalık olması nedeniyle, Hititoloji bölümüne kayıt olup,yanında Sümeroloji ve Arkeoloji de öğrenerek ilk Sümerologlarımızdan biri olan Muazzez İlmiye Çığ 20 Haziran 1914 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiş.

1921 yılında Çorum’da ilkokula ikinci sınıftan başlamış.Muazzez hanım Pazarcık’tan Çorum’a geldikleri zaman okuma yazmayı biliyormuş,bunun içinde öğretmen olan babası onun ikinci sınıftan
başlamasını istemiş.Fakat diğer öğretmenler birinci sınıfta okuma yazmadan başka şeylerde öğreniliyor Muazzez onları bilmiyor diyerek küçük kızın sınıfını değiştirmek istemişlersede bunu becerememişler,küçük kız öyle büyük bir inatçılıkla sınıftaki masasına sarılmışki.Bence bu hareketi zaten bütün hayatını özetliyor.

1924 tekrar Bursa’ya dönüyorlar ve buradaki tek özel okula kaydoluyor.Babası Zekeriya bey Muazzez hanım daha doğmadan,eğer bir kızım olursa Fransızca öğrettireceğim ve keman dersi aldıracağım dermiş.Kızının ilim sahibi olması içinde ismini İlmiye olarak koymuş.

1926 da Bursa’da öğretmen okuluna başlamış,1931 de öğretmen okulunu bitirip babasınında öğretmenlik yaptığı Eskişehir’e tayin olmuş.

1936 da Dil,Tarih,Coğrafya Fakültesi,Sümeroloji bölümüne girip 1940 yılında mezun olup İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne tayin olmuş.

1957 de Münih’teki Oryantalistler kongresine katılmış,1960 da bir araştırma için Heidelberg Üniversitesinden burs almış ve altı ay çalışmış,1965 de Roma’da sergilenen Hitit sergisi’ni buradan alarak Londra’ya götürmüş,1967 Ann Arbor’daki Oryantalisler,1969 da Brüksel’de Asuroloji ,1988 de Philadelphia’daki Asuroloji Kongreleri’ne katılmış.

2000 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından “Fahri Doktor” ünvanı verilen Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın kitabını okurken bir yandan Muazzez İlmiye Çığ hakkında okumuş oluyorsunuz bir yanda da Türkiye tarihini tekrar gözden geçirmiş oluyorsunuz.

Lütfen bu kitabı okuyunuz.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s