Bu yurdu bize verenler- Aziz Nesin

Konularını Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızdan alan, öykülerden oluşan usta yazarın yine küçükler için hazırlamış olduğu,ama biz büyüklerinde minnetle okuyacağı bir kitap.
İkiyüzyetmişaltı kilo ağırlığındaki top mermisini, tek başına topa yerleştirip düşman gemilerinden birinin yara almasını sağlayan,bu göstermiş olduğu yarar karşılığında sadece sorulduğu için çift tayın isteyen,ama bunun diğer silah arkadaşlarına haksızlık olacağını düşündüğü için vazgeçen Koca Seyit (günümüzde ismi Balıkesir’in Havran ilçesinde bir ilkokulda yaşıyor).
Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesini, cami minaresinden çaldığı borazan sayesinde düşman askerlerinin yağmasından kurtaran Borazan Çavuş (anısı Burhaniye’deki Atatürk heykelinin önünde tabanca ve boru figürü ile yaşıyor).
İngilizlerin elinde bulunan bir cephaneliğin basılarak, cephanelerin kaçırılmasını üstlenen ve başaran,ama Anzavur çeteleri tarafından yakalanan ”Birini vurmakla Kuvvayımilliye yıkılmaz.Yaşasın Türk ulusu ” diyerek hayata gözlerini yuman Edremit eski kaymakamı Hamdi bey.
”Ellerini kollarını sallayarakmı girecekler?Olmaz!Olmaz ki…Sonunda ölüm var…Kan var…Bunu anlamalılar!” diyerek düşmana ilk kurşunu ateşleyen Hasan Tahsin’i ve nice çılgın Türk’ü anlatan öyküler.
Bu kitabı lütfen okuyunuz ve okutunuz.Bu yurdu bize verenleri tanıyalım,zaten tanıyor olduklarımızı hatırlayalım.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s