Bozcaada-Tenedos


Bozacaada Tenedos;Çanakkale ilimizin şirin bir ilçesi olup,Çanakkale Boğazı ağzının 18 denizmili güneyinde bulunmaktadır.

Adanın tam mevkii şöyledir.Enlem:39 derece 48’N boylam:26 derece 02’E.

İstanbul’dan Bozcaada’ya ulaşmak için bir kaç alternatif yol var.Yola arabanızla çıkıyorsanız,Tekirdağ-Keşan-Gelibolu (Çanakkale’ye her saat başı arabalı vapur var)-Çanakkale-Ezine-Geyikli iskelesi.

Eğer yeterli vaktiniz varsa,Çanakkale’den Ezine yönüne doğru giderken,Truva sapağını geçtikten sonra sağda Bozcaada levhası göreceksiniz bu yolu takip ederseniz küçük küçük köylerin içinden geçerek,güzel doğa manzaraları seyrederek Geyikli iskelesine ulaşıyorsunuz.

İstanbul-Bandırma arasında çalışan İstanbul Deniz Otobüslerini kullanarak gelmek isterseniz;Bandırma’da deniz otobüsünden inince Çanakkale yönünü takip edin.Biga’dan sola içeriye Çan yönüne devam edin-Etili-Bayramiç (Kazdağları-İda’nın kuzey eteklerindesiniz)-Ezine-Geyikli iskelesi.

İzmir yönünden gelenler için ise ;Menemen-Aliağa-Dikili-Ayvalık-Burhaniye-Edremit-Altınoluk-Küçükkuyu’yu takip ederek ulaşabilirsiniz.Benim size tavsiyem Küçükkuyu çıkışında ana karayolu yokuş yukarı Çanakkale yönüne devam eder,siz sola Assos-Behramkale yolunu takip edin,bu yol dar olmasına rağmen manzara harika.Zeytin ağaçları arasında keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz,sol taraftan deniz göründüğü yerlerde karşınızda göreceğiniz ada Midilli.Behramkale-Köprübaşı-Koyunevi-Gülpınar-Kösedere-Tavaklı iskelesi-Odun iskelesi-Geyikli iskelesi.Bu arada Behramkale’ye yaklaşırken yeni bir yol açılmış bir ay öncesine kadar yol ayrım işareti yoktu.Yeni açılan yolu takip ederseniz doğruca Ayvacık’a çıkıyorsunuz.Yol çok düzgün ama yinede yeni yerler keşfederek,güzel manzaralar görerek yolunuza devam etmek istiyorsanız bu yeni açılan yola girmeyin Behramkale yönünü takip edin.Eğer benim bu kadar dönüp dolaşmaya vaktim yok ben kısa yoldan Babakale’ye ulaşayım derseniz ozaman,Küçükkuyu’dan Çanakkale yönüne ana yoldan devam edin ve Ayvacık’tan geçerek Geyikli iskelesine ulaşın.

Otobüs ile seyahat etmek isteyenler Ezine’de otogarda inerlerse,Geyikli iskelesine minibüs servisi bulabilirler.

01.04.2011 Cuma günü itibariyle Geyikli – Bozcaada Hattı tarifesi

Bozcaada—– Geyikli
07.30………… 09.00
10.00………… 11.00
12.00………… 13.00
14.00………… 15.00
16.00………… 17.00
18.00………… 19.00
20.00………… 21.00
24.00*………. 00.30*
* Sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri.

Geyikli-Bozcaada ÜCRET TARİFESİ

Öğrenci: 2,00
Yolcu: 5,00
Otobüs: 190,00
Büyük Motor:16,00
Küçük Motor: 10,00
Römork: 40,00
Kamyonet 1-4 ton arası: 49,00
Otomobil: 45,00
Manevra: 150,00
Kamyonet 4-6 ton arası: 70,00
Minibüs 6-30 kişilik: 70,00
Traktör: 40,00
Kamyon: 112,00
TIR: 150,00
Yük 1 m3: 4,00
alamar: 25,00
Karavan: 70,00
Yük 1/2 m3: 2,00

Yaklaşık 30.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan Türkiye’nin 3.rüzgar enerjisi santralı.

Aynı enerjiyi üretecek olan bir kömür santralına göre türbin başına 82.000 ağaca eş değer oksijen

tasarrufu sağlamaktadır.Yani diğer bir ifadeyle bu 17 türbin burada 1.400.000 ağaçlık bir orman yarattı.HAZİRAN 2000

This wind power plant,which is 3rd in Turkey meeting 30.000 persons electricity requirement, in comparison to coal power plants producing same amount of energy.Provides oxygen saving of

82.000 trees per turbine.In other words these 17 turbines here have created a new forest with

1.400.000 trees.JUNE 2000

Bozcaada lokanta açısından oldukça zengin.Limanda yan yana sıralanmış lokantalarda her çeşit deniz ürünü,sıcak soğuk mezeler bulabilirsiniz.Ayrıca limanın hemen arka sokağında da lokantalar var.Adada pizza,lahmacun,kebap türü yiyecekler de bulabileceğiniz lokantalar mevcut.Kale sağınızda kalacak şekilde yola devam edin,sağdaki ilk sokakta küçük küçük lokantalar sıralanmış durumda,ayrıca aynı sokakta şarap tadım evleride var.Sokağı yürümeye devam edin yol sizi sola doğru götürecek,burada da deniz üstünde bir lokanta var.

Benim favorim Ayazma koyundaki Vahit’in yeri.İlk defa 2000 senesinde keşfetmiştim bu lokantayı,2004 de gittiğimde her şey aynı lezzetteydi,aradan üç sene geçti lezzetler hala aynı.Güneş batarken resimdeki manzara oluşuyor,açık denize doğru baktığınızda ise maviyle mor arası bir renk almış denize demir atmış gemiler,ufuk çizgisinden geçerek yoluna devam eden gemiler.Ayazma koyunda böyle büyüleyici bir manzara var.Limanda ise ayrı bir güzellik,kaleyi çok güzel ışıklandırıyorlar,Anadoludan gelen arabalı vapurların ışıkları,ada halkını selamlayan düdük sesi,hele birde mehtap zamanıysa…

Bozcaada’da deniz ürününün her türlüsünü bulmak mümkün,ağustos üzüm ayı,eylül ayında da kalamar keyfi başlıyor.

Adanın her yönünde güzel plajlar var.Rüzgar nereden eserse öte tarafında denize girilecek sakin bir ve güzel bir yer bulabiliyorsunuz.

Deniz suyu ısısı her zaman düşük ama hala tertemiz kalmış nadir sulardan.Hani derlerya dipteki kum tanelerini sayabilirsiniz.İşte okadar temiz,hatta limanda bile durum ayni.Umarim böylede devam eder.

En büyük doğal plaj Ayazma (fotograftaki;hasır şemsiyelerin sol tarafı ilk buruna kadar plaj.Küçük salaş lokantalar ve kafelerden faydalanabilirsiniz.Ayrıca ileride görünen ikinci buruna kadarda upuzun kumsal mevcut fakat o bölümde hiç bir tesis yok),yanında Sulubahçe ve Habbele,Mermer Burnu,Akvaryum koyları poyrazda,Tuzburnu,Çayır ve Ova kıyıları lodosta denize girmek için en uygun yerler.

Kaleden Bozcaadanin bir mahallesinin görüntüsü;soldaki yapı (dört ayrı bina birbirine eklenmiş gibi görünen) bir otel mimar bir çift işletiyor.Odalar antika eşyalarla çok özenilerek döşenmiş,yatağınızın baş ucundaki küçük sehbaların üzerinde elde örülmüş eski dantel örtüler bile var,değişik bir havası var.(Kaldığım iki gün süresince odama girdikçe,kendimi yüz sene öncesinde yaşıyor gibi hissettim).Otelin önünde küçük bir yapı ve bahçe var burası kahvaltı salonu.Kahvaltı açık büfe;çeşit çeşit ev yapımı reçeller,börekler,kurabiyeler,sıcacık ekmek çeşitleri ve tabiki diğer kahvaltılık ürünler.

Adada konaklamak için alternatif çok.Tertemiz pansiyonlardan tutun,butik otellere,kiralık bağ evlerinden,çiftlik tarzı otellere kadar seçenek oldukça fazla.Hepside birbirinden kaliteli servis vermek için çabalıyorlar.

Solda görünen yolu yüz metre kadar yürürseniz önünüze bir yapı çıkacak,hemen anlayacaksınız buranın eskiden okul olduğunu ama şimdi burası bir otel.Hemde her köşesi buram buram sanat kokan.Her oda kapısında ayrı bir şiir yazılmış el yazısıyla,sabah yürüyüşlerinde kırlardan toplanan çiçeklerden süsler yapılıp duvarlara asılmış,bulunan her üzerine yazı yazılabilecek taşın,tahta parçasının üzerine bir dörtlük yazılmış.Çiçeklerle dolu bahçesinde oturup yorgunluğunuzu atarken kulağınıza Mikis Theodorakis-Vassilis Saleas’ın ezgileri gelmeye başlıyor.İşte ozaman adaya geldiğinizi hissediyorsunuz.Bu tarihi yapı 1800 lü yıllarda Rum ilk okulu olarak yapılmış.Okul 1923 te kapanmış daha sonra Türk ilk okulu olarak yeniden öğrenci yetiştirmeye başlamış ve 1963 yılında tamamen kapanmış.Sonraki yıllarda bakımsızlıktan bina yıkılma tehlikesi geçirmiş.1986 yılında bu tarihi yapı dış duvarları aynı kalmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat varlıkları İstanbul Müdürlüğü’nün izin ve proje tastiki ile otel olarak iç kısımları yapılarak yeniden inşa edilmiş.

Fotoğrafın sağ tarafında kayalıkların dibinde görünen sarı yapı “Salhane bar”,buranın önemli bir özelliği daha var.2002 ylından beri her yıl Ağustos ayının ilk haftasonu,Anadolulu ozan Homeros’un anısına “Ozanın günü ve İlyada okumaları” yapılıyor.Haftasonu boyunca bir çok kişinin katkılarıyla destan okunuyor.Önümüzdeki sene kalınan yerden devam ediliyor.

Adadan bir duvar görüntüsü;

MASA DA MASAYMIŞ HA

Adam yaşama sevinci içinde
Masaya anahtarlarını koydu
Bakır kaseye çiçekleri koydu
Sütünü yumurtasını koydu
Pencereden gelen ışığı koydu
Bisiklet sesini çıkrık sesini
Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu
Adam masaya
Aklında olup bitenleri koydu
Ne yapmak istiyordu hayatta
İşte onu koydu
Kimi seviyordu kimi sevmiyordu
Adam masaya onları da koydu
Üç kere üç dokuz ederdi
Adam koydu masaya dokuzu
Pencere yanındaydı gökyüzü yanında
Uzandı masaya sonsuzu koydu
Bir bira içmek istiyordu kaç gündür
Masaya biranın dökülüşünü koydu
Uykusunu koydu uyanıklığını koydu
Tokluğunu açlığını koydu.
Masa da masaymış ha
Bana mısın demedi bu kadar yüke
Bir iki sallandı durdu
Adam ha babam koyuyordu.

Edip CANSEVER

Bozcaada denince hemen akla şarap ve bağlar geliyor değilmi?

Bozacaada çok eski çağlarda da bağları ve şarapları ile tanınırmış.Mitolojiye göre Ada’da yerleşimi sağlayan Tenes;denizler tanrısı Poseidon’un çocuklarından biri olan kral Kyknos’un (Lapseki bölgesine hükmedermiş) oğludur.

Tenes’in annesi ölünce,kral tekrar evlenmiş,ama üvey anne Tenes’i istememiş.Hatta Tenes’e iftira atmış,baba kral Kyknos iftiraya inanmış,oğlunu bir sandığa koydurup denize attırmış.

Sandık Çanakkale boğazını aşmış ve Leukophrys adasında karaya vurmuş ve Tenes adaya yerleşmiş.Bundan sonrada adanın ismi Tenes’in adası anlamında Tenedos adını almış.

İşte Bozcaada’da bağcılıkda ;adaya adını veren Tenes’in,bu günkü Poyraz Limanı’nda bulduğu yabani asma yaprağı ile başlıyor.Bağcılık ada ekonomisi için okadar önemliymişki paralarının üzerinde bile üzüm salkımı resimleri var.

Adanın Çavuş üzümü çok meşhur.Şaraplık olarak Karasakız,Altınbaş,Karalahna Ada’ya has üzümler.Şu anda Ada’da dört adet şarap fabrikası bulunuyor,Kalenin arka sokağında da Ada’da üretilen şarapları keyifle tadabileceğiniz tadım evleri bulunuyor.Bu keyfi yaşamadan dönmeyiniz.

Her yıl Eylül ayının başında bağbozumu festivali düzenleniyor.Bir çok turizm şirketinin portföyünde bağbozumu gezisi bulunuyor.Bu dönemde sakın yer ayırtmadan Ada’ya gitmeyiniz.

Reklamlar
Bu yazı Gezdiğim yerler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Bozcaada-Tenedos

  1. emel araçlı dedi ki:

    40 yıldır birbirimizi görmediğimiz Ankara Gazi den sınıf arkadaşlarımızla buluştuk.Bozcaadayı gezdik,Yıllanmış bir şarap gibiydi dostluğumuz..
    18-20 yaşımıza döndük çocuklaştık adeta.çok güzel anılarla seneye inşallah buluşmak üzere ayrıldık….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s