AMASRA-SESAMOS-AMASTRİS

Günlüğümün 23.11.2007 tarihli sayfasından


Geçtiğimiz haftasonu onüç kişi ( yedi okul arkadaşı,iki damat,bir arkadaş,üç çocuk) yirmi seneden beri göremediğimiz fakülte arkadaşımızı ziyaret etmek için Amasra’ya gittik.Birbirimizden ayrı kalmamak içinde bir midibüs kiraladık.Seyahatimiz oldukça rahat ve eğlenceli geçti.Bizimle gelemeyen ama kalpleri bizlerle olan canımız arkadaşlarımızda telefonlarıyla bize eşlik ettiler.Sizlere bu yazımla Amasra’yı tanıtmak,zaten bilenlerede anımsatmak istiyorum.

Biz İstanbul’dan yola çıktık Bolu’ya kadar otobanı kullanarak geldik.Bolu’dan sonra Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma-Bartın yolunu takip ederek Amasra’ya ulastik.

Amasra’nın büyüleyici güzellikteki görüntüsünü fotograflayabilmek için de trafiği aksatmayacak (yol dar ve virajlı ) bir yerde park ettik.Buradan hem bol bol fotograf çekebiliyorsunuz,hem doya doya Amasra’yı seyrediyorsunuz,hemde ciğerlerinize tertemiz deniz ve orman karışımı havayı dolduruyorsunuz,alışveriş yapmayı seviyorsanız da buradan başlıyorsunuz.Ev yapımı tarhana,turşu,erişte,bahçedeki tandırda pişirilmiş ekmekler,arka bahçede yetiştirilen o sabah toplanmış mevsim sebzeleri,meyveleri,orman yemişleri,el yapımı ahşap ürünler…

Ben bol bol fotograf çekip ciğerlerimi bu tertemiz havayla doldurmayı tercih ettim.İşte o fotograflardan bir tanesi yukarıda.

İstanbul’dan Amasra’ya gelmek için ayrıca şu yoluda izleyebilirsiniz.Bolu-Gerede-Karabük-Safranbolu-Bartın vaktiniz varsa Safranbolu’nun güzelim eski evlerini ziyaret edip,lezzetli lokumlarından satın alabilirsiniz.

Ankara’dan gelmek isteyenler için ise yine iki ayrı seçenek var.Gerede-Karabük-Safranbolu-Bartın diğeri ise Gerede-Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma-Bartın.

Amasra’da konaklama için çok fazla seçenek var isterseniz üç-dört yıldızlı otellerde kalabilirsiniz isterseniz tertemiz pansiyonlarda ya da kalacağınız süre kadar ev de kiralıyabilirsiniz.

Biz arkadaşımızın pansiyonunda “Emin Apart Pansiyon” da oda kahvaltı şeklinde konakladık.Sevgili arkadaşımız Emin’in kendi elleriyle düzenlediği bahçesinde,rengarenk ve çeşit çeşit çiçek kokuları eşliğinde açık büfe şeklinde kahvaltımızı yaptık.Bu kahvaltıyı klasik açık büfe kahvaltılardan ayıran bazı küçük sürprizler var;canımız arkadaşımız Emin’in kendi fırınlarında hazırlanmış lezzetini unutamayacağımız Karadeniz pideleri,simitler,ekmekler,annesinin yaptığı muhteşem reçeller.

Ziyaret ettiğim yerler hakkında okumaktan çok keyif alıyorum,blogumun isminden de anlaşılacağı gibi mümkünse önce okuyup sonra geziyorum.Ama tabi bazende gezdikten sonra okuyabiliyorum.Bu kez böyle oldu.Emin arkadaşımızın kökeni Amasra; yüzküsür senelik Amasralı bir aileden geliyor.İki gün süresince Emin’den Amasra hakkında oldukça fazla bilgi aldım.Fakat okumak benim için vazgeçilmez bir tutku;yerel yazarların yazdığı öyküleri belgeselleri okumaktan da çok hoşlanıyorum ama bu sefer biraz talihsizlik oldu.Amasra’da tam da istediğim kitapları bulabileceğim kitapçı ne yazıkki sahipleri haftasonu için Ankara’da olduklarından elimboş İstanbul’a dönecektimki sevgili Emin arkadaşım bana unutamayacağım ve bulunması mümkün olmayan bir sürpriz yaptı.Sayın Prof.Dr.Semavi Eyice’nin Küçük Amasra Tarihi ve Eski Eserleri Kılavuzu kitabını hediye etti.

Bundan sonraki bölümlerde Amasra’da çektiğim fotograflar eşliğinde,kitaptan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Fener / Sinyal Adı : AMASRA FENERİ
Kuruluş Tarihi : 01.01.1863
Bölge : Karadeniz
İl : Kastamonu
İlçe : Amasra
Yer : YARIMADANIN TEPESİNDE
Karakter : WFL.10.0Sn
Karakter Açıklama : 1.0+9.0
Görünme Mesafesi : 20
Yükseklik : 3.5
Denizden Yükseklik : 77
Fener Tipi : AGA 375mm
Fener Sistemi : ÇAKAR
Ampul Cinsi : 220V / 300W
Ampul Tipi : SÜNGÜLÜ AVRUPA
Enerji : DEVVAR ELEKTRİK
Kuzey : 41 45 48N
Doğu : 32 23 00E

—————————————————
AMASRA LIGHTHOUSE

1863. Active; focal plane 77 m (253 ft); white flash every 10 s. Lantern mounted at the seaward end of a 1-story masonry keeper’s house. NGA lists the tower height as 9 ft, but probably this does not include the lantern. Sibling of the Sinop lighthouse. The lighthouse is seen in a Google satellite view. Located atop a cliff on the north side of a steep-sided island northwest of Amasra harbor. Site status unknown. Admiralty E5817; NGA 19576

Müze binasının tarihçesi;

1884 yılında Bolu mutasarrıfı (Osmanlı’da eyalet yönetimindeki vali gibi, sancaklarda da aynı yetkiye sahip görevli) olan İsmail Kemal Bey Amasra’da bir takım resmi binaların yanı sıra Denizcilik okulununda inşasınada başlamıştır.Ancak İsmail Kemal bey’in Bolu mutasarrıflığından ayrılmasıyla imar çalışmaları durmuş ve ikinci katına başlanmış olan Bahriye Mektebi binası bu nedenle yarım kalmıştır.Metruk bir halde olan binanın duvar taşları şahıslarca inşaatlarda kullanılmak üzere sökülmüş ve bu yüzden yapının ikinci katına duvarlar yok olmuştur.Daha sonra şahıs mülkiyetine geçen bina çeşitli amaçlar için kullanılmış.1975 yılında Kültür Bakanlığı’nca satın alınarak 1976 yılında onarımına başlanmış ve 30.01.1982 yılında Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Amasra’da ilk müze 1955 yılında belediye binasının küçük bir odasında faaliyete geçirilmiştir. 1969 yılında eski ilkokul binasına taşınmıştır. Zamanla yeni bir müze ihtiyacının doğmasıyla, 1884’te Bolu kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan, fakat yarım kalan Bahriye mektebi 1975 yılında bakanlık tarafından satın alınarak tamamlanmış ve 30.01.1982 tarihinde Amasra Müzesi faaliyete geçirilmiştir. 2 Arkeolojik, 2 Etnografik olmak üzere 4 teşhir salonu bulunmaktadır.

1 No.lu Arkeolojik Eser Salonu: Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait küçük eserler sergilenmektedir. Mezarlarda bulunan gözyaşı şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, pişmiş toprak, denizden çıkarılmış çeşitli amphoralar, testilerin yanı sıra yine aynı çağlara ait olta iğneleri, haçlar, kandiller, silahlar, kaplar, bronz heykelcikler, altın, gümüş ve bronz sikkeler sergilenmektedir.

2 No.lu Arkeolojik Eser Salonu: Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz Dönemine ait mermer eserler bulunmaktadır. Heykeller, heykel başları, kabartmalı mimari parçalar ve mezar stelleri sergilenmektedir.

1 No.lu Etnografik Eser Salonu: Geç Osmanlı Dönemine ait küçük eserler sergilenmektedir. Bunlar arasında bakır mutfak kapları, silahlar, yazım takımları, şamdanlar, mühürler, kantarlar, seramikler ve yüzükler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekicilik sanatını yansıtan kaplar sergilenmektedir

2 No.lu Etnografik Eser Salonu: Geç Osmanlı Devrine ait yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler,gümüş süs eşyaları sergilenmektedir.

Bu salonda yine aynı döneme ait yatak ve yastık örtüleri Kuran-ı Kerim’ler, halılar, keseler, ve eski duvar saatleri sergilenmektedir. Ayrıca müzenin koridorunda 1852 tarihli saray matbaasında basılmış bir Akdeniz haritası sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde de Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı Dönemine ait taş eserler bulunmaktadır.

Reklamlar
Bu yazı Arşiv:Gezi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s