Adım Agop Memleketim Tokat-Agop Arslanyan

Aras yayınlarının tanıklık dizisinden olan kitap;içinde bulunduğu yaşam şartları dolayısıyla ilkokuldan sonra okula devam edememiş, ama kitap okumaktan ve yazı yazmaktan hiç bir zaman ayrı kalmamış amatör bir yazar olan Agop Arslanyan tarafından yazılmış.

Arslanyan 1934’te babasının değirmencilik yaptığı Tokat’ın Dodurga köyünde doğar. Beş kardeşin en küçüğü Agop’un ailede takma adı ‘deli’dir çünkü çok yaramaz, ele avuca sığmaz bir çocuktur. Çalışkan olmasına ve çok istemesine rağmen ilkokul bittikten sonra okula devam edemez. Sekiz yaşından itibaren yaz aylarında kuyumcu yanında çıraklık yapar. On iki yaşında okuma ısrarlarına dayanamayan ailesi onu İstanbul’a amcasının yanına yollar. Ama yine okuyamaz Agop, ona kötü davranan amcasıyla yengesinin evinde çile çekerek Kapalıçarşı’da kuyumcu çıraklığına devam eder. Taa ki hâline üzülen komşuları Sırpuhi Hala, onu amcagilinin zulmünden kurtarıp yanına alana dek.

Bu dizinin (tanıklık dizisi) yayınlanma sebebi;bu gün artık kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerin ,yaşayışların ,tatların,acı tatlı deneyimlerin izini sürmeye çalışmakmış ve genellikle amatör yazarlar tarafından kaleme alınan yazılarmış.

Geçmişe ve doğulan memlekete karşı hissedilen büyük bir özlemle yazılmış olan kitap Sayın Agop Arslanyan ve eşinin seneler sonra Tokat şehrine bir otomobil ile girişleriyle başlıyor.Sonra eski komşular,ünlü Tokat kebabını adabıyla pişiren lokantalar,eski yapılar,el sanatları,yaşayan yaşamayan bir çok Tokatlı;Ermeni,Türk,Kürt,Alevi,Yahudi, Rum,Çerkes ve Tokat’ı anlatan,tanıtan nice özellikler aktarılıyor.

Bu dizinin kitapları amatör yazarlar tarafından kaleme alındığı için edebi yönden bir beklentide bulunmayınız.Ama anı türünde ve farklı yöreler hakkında kitap okumaktan hoşlanıyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Reklamlar
Bu yazı Okuduklarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s