A tepesi-Gölcük Yaylası-Gölcük krater gölü


Bozdağ’ın eteklerinde bulunan Gölcük,yaz aylarında çevredeki şehirlerde yaşayanlar tarafından

yayla olarak kullanılıyor.Kış aylarında da donan gölün nefis manzarasıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyormuş.Cok yakınındaki Bozdağ da kış boyunca kayak severlere hizmet veriyor.

Aşağıdaki yazıyı gazetede haber olarak okuyunca bunu sizlerle iki sebepten dolayı paylaşmak istedim;hem kuraklığın ne boyutlara geldiğini hatırlatmak istedim,hemde yaylayı, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Gölcük Yaylası’nı tanıtmak istedim.

“2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün, İzmir’in Ödemiş ilçesini ziyaretinde göl manzarası karşısında hayretini gizleyemeyerek “Aaa” dediği için A Tepesi olarak anılan bölgede de göl kurudu. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Gölcük Yaylası’nın simgesi olan, 1200 metre yükseklikteki Gölcük krater gölünü tepeden gören bölgede, kaynak sularının kuruması nedeniyle çoban çeşmeleri akmıyor. Gölcük Belediye Başkanı Mustafa Zeybek, kuraklığın etkilerinin Ödemiş Ovası’nda da ciddi ölçüde hissedilmeye başladığını belirtti. Zeybek, “Bozdağ’a düşen kar miktarı her geçen gün azalıyor. Eskiden zirvede mayıs ayı başlarına kadar kar bulunurken, bu yıl fazla kar yağmadığı için kayak merkezi randımanlı çalışamadı” diye konuştu.”

Haziran ayının ilk haftası Gölcük’te, gölün kıyısında kurulu olan iki otelden bir tanesinde konaklamıştım.Bahçesinde göle doğru uzanan küçük bir iskelesi var ve burada bol oksijen eşliginde keyifle yemek yiyebiliyor ya da çay kahve içme imkanı bulabiliyorsunuz.Bu iskelede bir de suyun seviyesini ölçmek için kullanılan cetvelden vardı,o tarihte bile su seviyesi oldukça düşüktü.

A tepesi ismiyle anılan yer fotoğrafta gördüğünüz yer.Ister Birgi yönünden isterseniz Bozdağ yönünden geliyor olun böyle bir manzarayla karşılasacağınızı önceden bilsenizde bilmesenizde elinizde olmadan aaaa diyorsunuz.

Bu şirin yere nasıl ulaşabilirsiniz?

Istanbul’dan geliyorsanız süreyi kısaltmak istiyorsanız izlenmesi gereken yol;Istanbul-Bandırma arasında çalışan hızlı feribotu kullanmak sonrada Balıkesir üzerinden Akhisara geçmek olmalı.Gölmarmara üzerinden Salihliye geliyorsunuz.Bozdağ-Ödemiş sapağından ayrılıyorsunuz.Manzara Gölcüge ulaşana kadar harika,ruhunuzun dinlendiğini hissediyorsunuz.Yol boyunca bahçelerden mevsiminine göre çeşitli meyvalar satın almakta mumkun.Önce Bozdağa varıyorsunuz,gölcük tabelasını takip edin Ödemiş-Birgi yönüne iniş başlamadan sağda Gölcük için yol ayrımını göreceksiniz.

Izmirden gidiyorsaniz;iki alternatif var bir tanesi Salihli yolunu takip ederek (yukarıda anlattiğim şekilde) ikincisi Izmir-Aydın otobanını kullanarak ulaşmak.Torbalı ya da Tire-Selçuk yol ayrımından otobandan çıkıyorsunuz.Ödemiş yolunu takip ederek,Birgi yönüne doğru çıkınız,yolun solundaki oklarda Bozdağ-Gölcük tabelalarını takip ediniz.

A tepesi-Gölcük Yaylası-Gölcük krater gölü 1 başlıklı yazımı “Ödemiş yolunu takip ederek,Birgi yönüne doğru çıkınız,yolun solundaki oklarda Bozdağ-Gölcük tabelalarını takip ediniz” diyerek bitirmiştim.

Gölcük’ün denizden yüksekliği 1100 metre,ulaşana kadar (fotografta gördüğünüz gibi) her virajda değişen muhteşem manzara eşliğinde döne döne yol alıyorsunuz.Yolun bazı bölümlerinde yol kenarında durup fotoğraf çekebilecek ya da manzara seyredebilecek yerler var (lütfen aracınızı dikkatli kullanın ve hız yapmayın).

Gölün etrafı yaklaşık 7 km. ve isterseniz yürüyerek istersenizde aracanızla gölün etrafını turlamanızı tavsiye ederim.Hava tertemiz,manzara harika…

Gölün etrafinda iki tane otel var eğer bunlardan memnun kalmazsanız,Bozdağ yönüne devam edin,son rampayı tırmanırken solda bir otel daha var,çam ağaçları arasında,arka odalarından tepenin alt yamaçlarında yerleşik şirin bir köy manzarası görünüyor,diğer yöndeki odalardan ise Bozdağ ve orman manzarası.Kayak sezonunda da büyük ateşler yakıp mangal partileri yapıyorlarmış.

Reklamlar
Bu yazı Gezdiğim yerler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s