18 Şubatta 2011 sezonunu açtım

Sebze üretiminden sonra çiçek üretimiyle de ilgilenmeye başladım.Bu senenin sebze tohumlarını ektim ve beni çok heyecanlandıran o iki küçük yaprağın çıkmasını bekliyorum.Şimdilik pembe yayla,Ünye yerli,Çanakkale yerli,arsız doluca kiraz,sırık salkım ve normal kiraz olmak üzere altı çeşit domates,karışık renkli küçük ve klasik tombul olmak üzere iki çeşit patlıcan,yeşil ve sarı renkli dolmalık,yağlık kapya,sarı paprika,yeşil,kırmızı kiraz,jalopeno ve sivri olmak üzere sekiz çeşit biber,yağlı kıvırcık,yedikule marul ve pazı tohumu ektim.
Sebze tohumlarından hala ses soluk yok ama çiçek tohumlarım inanılmaz bir şekilde hızlı geliştiler.Eğer büyümelerine yardımcı olabilirsem aşağıdaki fotograflardaki gibi olacaklar.

Bu tohumları altı ay önce Almanya’dan getirdim sabırsızlıkla hava ısısının tohum paketlerinin üzerinde bulunan tarifteki ısıya erişmesini bekledim ve nihayet istenen ortamı yaratabildim.Daha başka çiçeklerimde var ama ısının biraz daha yükselmesi gerekiyor.Şimdilik;Kadife çiçeği,karanfil,peygamberçiçeği,katmerli papatya,schmuckkörbchen,alpenaster (bu iki çiçeğin Türkçe adını bilmiyorum o yüzden yazamıyorum),çin karanfili,yer açelyası.

18.02.2011 çiçek tohumlarını sadece torf dolu fideliklere ektim,hava ısısı gün boyunca 16-18 derece civarında.Gece 10 derecenin altına düşüyor.Sulama işlemini spreyleme şeklinde yapıyorum ve toprağın kurumasına izin vermiyorum.

24.02.2011 işte çıkmaya başladılar.İlk sıradakiler kadife çiçeği,üçüncü sıradakiler peygamber çiçeği,beşinci sıradakiler schmuckkörbchen (neyazıkki Türkçesini bilmiyorum),hemen arkasındaki yer açelyası.

Peygamber çiçeği.

Schmuckkörbchen.Ben bu çiçekten daha önce oturduğum evin bahçesinde üretmiştim.
Şimdi biraz daha araştırma yaptım ve bu çiçek büyük ihtimal Kozmoz (Cosmos).
Bu çiçek her türlü toprakta yetişebilirmiş.Ben de zaten fideleri bahçeye dikeceğim.
Çiçeklenme dönemi Temmuz ile Eylül arası dönem.Güneşli ortamdan hoşlanır,aşırı sulama bitkiyi boylandırır,çiçek açtırmaz.Normal seviyede sulama yapılmasına özen gösterilmelidir.Yaz sonunda toplanan tohumlar ertesi sene tekrar kullanılır.Sert rüzgar alan alanlara ekilmemelidir;bitki ince bir gövde üzerinde ve uzun olduğu için kırılabilir.

25.02.2011 büyümeye devam ediyorlar.

Bahçe açelyası (sağdakiler);Bol güneş sevmelerine rağmen aşırı sıcaklarda oldukça rahatsız olurlarmış.Yer açelyası direk bahçeye ekilirmiş ve şaşırtma yapılmazmış sadece ince yapılı fideler seyreltilirmiş.Bu bilgi benim tohum paketinde yoktu ben de fideliğe ektim ama hala elimde tohum var onlarıda bahçeye yağmurlar geçtikten sonra ekeceğim bakalım hangisi daha verimli olacak.İlerleyen günlerde bu bilgiyi paylaşacağım.

Kadife çiçeği;toprak açısından çok seçici olmayan bir bitki.Hazirandan Ekime kadar çiçek veriyor.Tohumlar Mart ayında bahçeye ekilebilir ama şu anda bulunduğum yer oldukça fazla yağış alıyor o yüzden ben tohumları evde yetiştirmeye çalışıyorum.Aşırı sulama ve gübreleme bitkinin çiçek açtırmasını geciktirir.Çiçeklenmeyi artırmak için solan çiçekleri hemen kesmek gerekir.

Reklamlar
Bu yazı Bahçe işleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s